Wpływ brexitu na emigrację zarobkową Polaków do Wielkiej Brytanii

  • Ireneusz Wojaczek

Abstract

Referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które odbyło się 23. czerwca 2016 roku, zapoczątkowało dyskusję na temat dostępu do brytyjskiego rynku pracy. Polacy – jako jedna z najliczniejszych grup pracujących w tym kraju, od tego czasu z niepokojem śledzą doniesienia prasowe i zapowiedzi rządu Theresy May na temat prawa do pracy, uzyskiwania zasiłków i prawa pobytu.
Decyzja Brytyjczyków o opuszczeniu wspólnoty rozpoczęła procedurę określoną w art. 50. Traktatu o Unii Europejskiej, która dotychczas nigdy nie była wykorzystana przez jakiekolwiek państwo. Ta decyzja będzie miała ogromny wpływ nie tylko na wybory miejsca pracy, podejmowane przez przyszłych emigrantów ekonomicznych z uboższych krajów Unii i kierunki tej emigracji, ale także znacząco wpłynie na rozwój różnych sektorów gospodarki w Wielkiej Brytanii.
W związku z powyższym, w niniejszym artykule przedstawiono także najnowsze trendy migracyjne Polaków do Wielkiej Brytanii w kontekście zbliżającego się zakończenia brexitu.

Published
2018-05-13
How to Cite
WOJACZEK, Ireneusz. Wpływ brexitu na emigrację zarobkową Polaków do Wielkiej Brytanii. Młoda Humanistyka, [S.l.], v. 11, n. 1, may 2018. ISSN 2353-6950. Available at: <https://humanistyka.com/index.php/MH/article/view/135>. Date accessed: 20 may 2022.