Co by było, gdyby… czyli dyskusja z przeszłością na przykładzie prozy Małgorzaty Saramonowicz Xięgi Nefasa. Trygław władca losu

  • Joanna Kobylańska UMCS w Lublinie

Abstract

Celem niniejszego artykułu jest kontrfaktyczny charakter powieści Małgorzaty Saramonowicz Xięgi Nefasa. Trygław władca losu. Powodem zainteresowania tą tematyką wynika z zauważalnej tendencji w literaturze polskiej do odwoływania się do wątków związanych z daleką przeszłością historyczną i nowymi odczytywaniami tychże wydarzeń.
Pokrótce przywołane zostają nazwiska twórców prowadzących badania nad kontrfaktycznością oraz historiami alternatywnymi. Powieści, które zawierają w swej strukturze nawiązania do przeszłości, ale w wersji prawdopodobnej, w większości przypadków zawierają także wątki fantastyczne. Tak również dzieje się w utworze Saramonowicz, która przedstawia własną wersję wydarzeń związanych z pierwszymi latami panowania Bolesława Krzywoustego oraz jego konfliktu z przyrodnim bratem Zbigniewem.
W kolejnych częściach niniejszego tekstu zostają przywołane fragmenty wyżej wymienionej powieści udowadniające tezę o kontrfaktyczności. Działania literackie, czyli mieszanie światów realistycznego z fikcjonalnym, powoduje, iż przedstawiona historia otrzymuje nowe rozwiązania, co pozwala tym samym na pobudzenie wyobraźni u czytelników. Odpowiednie przygotowanie autora, zauważalne u Saramonowicz, związane z historyczna faktografią, stwarza wrażenie prawdopodobnego tudzież bardzo możliwego toku dziejów. Luki historyczne, brak dokumentów z tak dalekiej przeszłości, stwarzają idealny materiał do hipotetyzowania.

Published
2018-12-11
How to Cite
KOBYLAŃSKA, Joanna. Co by było, gdyby… czyli dyskusja z przeszłością na przykładzie prozy Małgorzaty Saramonowicz Xięgi Nefasa. Trygław władca losu. Młoda Humanistyka, [S.l.], v. 13, n. 3, dec. 2018. ISSN 2353-6950. Available at: <https://humanistyka.com/index.php/MH/article/view/188>. Date accessed: 20 may 2022.