Artystyczno-duchowa koegzystencja w listach Czapskiego i Heringa

  • Paulina Osmólska

Abstract

Wydana w 2016 roku pod redakcją Piotra Kłoczowskiego, korespondencja Józefa Czapskiego i Ludwika Heringa odkrywa nieznane dotąd oblicze twórców. Nieustannie żyjący sztuką, potrafili z niezwykłą subtelnością rozmawiać na temat wszystkiego, czego doświadczali w życiu. Zarówno Józef Czapski, znany powszechnie jako malarz kapista oraz Ludwik Hering, kojarzony głównie z teatrem, zostają odkryci na nowo. Artyści, którzy byli świadkami tragicznych wydarzeń II Wojny Światowej, połączeni gorliwą przyjaźnią wspierali się, motywowali do pracy, podtrzymywali na duchu.
Same listy nie są zwykłą rozmową osób rozdzielonych wojennymi wydarzeniami. To także historyczny ślad lat wojennych, trudów życia w powojennej Polsce oraz na emigracji. Korespondencja ma siłę filozoficznych rozważań, jest polem teoretycznych refleksji o sztuce, wzbogacona jest rysunkami i recenzjami.
To płynna i zwarta relacja z życia ciekawych osobowości, której tło stanowią wydarzenia historyczne i polityczne a także opowieść o otwieraniu się na rzeczywistość, o wierności, o źródłach wewnętrznej siły, wolności i sensie tworzenia. Daje także obraz tego, jak przeplatały się drogi współcześnie oddziałujących na siebie twórców.
W celu lepszego zrozumienia, jak ważna i pełna głębokich przemyśleń była relacja Czapskiego i Heringa, warto przyjrzeć się bliżej obu artystom.

Published
2018-12-11
How to Cite
OSMÓLSKA, Paulina. Artystyczno-duchowa koegzystencja w listach Czapskiego i Heringa. Młoda Humanistyka, [S.l.], v. 13, n. 3, dec. 2018. ISSN 2353-6950. Available at: <https://humanistyka.com/index.php/MH/article/view/202>. Date accessed: 19 may 2022.