Wybrane losy Żydów ukrywających się w rejonie Puszczy Solskiej w czasie niemieckiej operacji przeciwpartyzanckiej „Wehrwolf”.

  • Kamil Kopera

Abstract

Niemieckie operacje wymierzone w partyzantów zawsze niosły ze sobą niebezpieczeństwo nie tylko dla grupy, w którą były wymierzone. Pojmanych partyzantów spotkać mogło więzienie, obóz koncentracyjny lub egzekucja na miejscu. Ofiarami padali też cywile – osoby uznane za „pomocników partyzantów”. Jednak byli to ludzie, którzy w warunkach okupacyjnych mogli funkcjonować w miarę normalnie. Trzeba jednak pamiętać, że w czasie wojny, szczególnie po 1942 r. na terenie okupowanej Polski ukrywały się grupy ludzi wyjętych spod prawa - Żydów. W ich przypadku, a także w przypadku osób udzielającym im pomocy pojmanie wiązało się bardzo często z egzekucją na miejscu. Artykuł stara się wskazać na ile działania wymierzone w partyzantów mogły wpływać na funkcjonowanie tej najbardziej ukrytej grupy poszukiwanej przez Niemców. Wskazuje jednocześnie, jak ustalenia pomiędzy niemieckim wojskiem i policją zmierzające do zwalczania partyzantów i eksterminacji Żydów działały w praktyce połowy 1943 r. w Polce. Artykuł ukazuje również mechanizmy kreowania akcji zwalczania partyzantów i omawia czynniki wpływające na okupacyjne władze niemieckie do zaangażowania w akcję daleko za linią frontu kilkunastu tysięcy żołnierzy i funkcjonariuszy. Analiza wybranych historii jednostkowych ukrywających się Żydów pokazuje jak nieoczywiste dla nich były skutki tych działań.

Published
2018-12-11
How to Cite
KOPERA, Kamil. Wybrane losy Żydów ukrywających się w rejonie Puszczy Solskiej w czasie niemieckiej operacji przeciwpartyzanckiej „Wehrwolf”.. Młoda Humanistyka, [S.l.], v. 13, n. 3, dec. 2018. ISSN 2353-6950. Available at: <https://humanistyka.com/index.php/MH/article/view/212>. Date accessed: 19 may 2022.