Geneza rytuałów i obrzędów pogrzebowych. Liturgia pogrzebu w Polsce

  • Aleksandra Szumielewicz Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Instytut Historii Sztuki, Katedra Sztuki Średniowiecznej i Nowożytnej

Abstract

Śmierć jest nieodłącznym elementem ludzkiej egzystencji. Od wieków podejmowane są działania mające na celu rozszyfrowanie tajemnicy śmierci oraz jej znaczenia. Nadzieja na życie wieczne jest zakodowana w ludzkiej naturze, co objawia się przez szereg rytuałów, które wykształciła każda kultura. Troska o godny pochówek, mający wpływ na los zmarłych w wieczności przejawiała się w każdej epoce i kulturze. W rozumieniu chrześcijańskim śmierć jest początkiem życia wiecznego przy Bogu, jest wydarzeniem w dziejach zbawienia.
W pierwszej części pracy zostanie omówiona historia kultu zmarłych. Należy podkreślić, że ma jedynie charakter zarysu i podejmuje wybrane zagadnienia, mające związek z genezą rytuałów związanych z ceremonią funeralną. Następnie zostanie w sposób skrótowy omówiona teologiczna interpretacja śmierci oraz Liturgia pogrzebu w Polsce .

Published
2019-06-28
How to Cite
SZUMIELEWICZ, Aleksandra. Geneza rytuałów i obrzędów pogrzebowych. Liturgia pogrzebu w Polsce. Młoda Humanistyka, [S.l.], v. 14, n. 1, june 2019. ISSN 2353-6950. Available at: <https://humanistyka.com/index.php/MH/article/view/215>. Date accessed: 20 may 2022.