Wojskowy potencjał trylogii Mass Effect

  • Malwina Wojtala Uniwersytet Śląski

Abstract

Trylogia Mass Effect jest nie tylko przygodą w kosmosie, ale również można ją traktować jako szkolenie z przywództwa. Możliwość wyboru pomiędzy drogą idealisty, a renegata w opcjach dialogowych określa charakter naszej postaci i drogę jaką obiera jako komandor. Można to porównać do wyboru pomiędzy systemem dowodzenia – dowodzenie poprzez szacunek, niezłomność decyzji oparte o silną osobowość dowódcy; lub dowodzenia oparte o siłę, zdecydowanie i ogromną pewność siebie zakrawającą często na bezczelność.
Oficer w wojsku jest nie tylko dowódcą, ale również wychowawcą, swoim zachowaniem daje przykład swoim ludziom, dlatego musi stać się dla nich autorytetem. Również Mass Effect tego wymaga od gracza poprzez zdobywanie lojalności załogi.
W swoim artykule pragnę zaprezentować podobieństwo trylogii Mass Effect do stosowanych systemów szkoleniowych przez wielkie jednostki wojskowe i proces bycia oficerem-wychowawcą w porównaniu do działania Sheparda, forsując tezę iż sama gra jest tak świetnie skonstruowana pod względem wojskowym, iż powinna być brana pod uwagę w szkołach wojskowych dla oficerów jako forma egzaminu z bycia dowódcą.

Published
2019-12-31
How to Cite
WOJTALA, Malwina. Wojskowy potencjał trylogii Mass Effect. Młoda Humanistyka, [S.l.], v. 15, n. 2, dec. 2019. ISSN 2353-6950. Available at: <https://humanistyka.com/index.php/MH/article/view/256>. Date accessed: 18 may 2022.