Natura ludzka na podstawie buntów społecznych oraz „Efektu Lucyfera”

  • Patrycja Oleś

Abstract

Celem niniejszego artykułu jest zwrócenie uwagi na naturę człowieka, który często sprzeciwia się wobec obowiązującym normom i prawom. Historia udowadnia, że bunty były stale obecne w rozwijającej się na przestrzeni wieków kulturze ludzkości i pomimo upływu czasu natura ludzka nie wyparła ich ze swojego archetypu zachowawczego.
Artykuł wskazuje również na kwestię dotyczącą „Efektu Lucyfera”, który związany jest z ważnym pytaniem „Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło?”. Ze względu na różne czynniki - możliwe jest, że ludzie zmieniają sposób swojego działania, a zasady moralne, którymi się kierowali są przez nich wypierane – potrafią pokazać oblicza, o których nikt wcześniej nie wiedział i zachowywać się w sposób agresywny oraz działać w sposób szkodliwy dla innych.

Published
2019-12-31
How to Cite
OLEŚ, Patrycja. Natura ludzka na podstawie buntów społecznych oraz „Efektu Lucyfera”. Młoda Humanistyka, [S.l.], v. 15, n. 2, dec. 2019. ISSN 2353-6950. Available at: <https://humanistyka.com/index.php/MH/article/view/261>. Date accessed: 18 may 2022.