Przestrzeń zielona w japońskich miastach na przykładzie Tokio, Kioto i Nara

  • Malwina Wojtala Uniwersytet Śląski

Abstract

Miasta japońskie słyną z swojego wysokiego poziomu technologicznego, ich panoramy pełne są wieżowców i centrów handlowych z strefami rozrywki. Czy wśród niekończących się stref konsumpcji wciąż można znaleźć słynne japońskie ogrody? Jak Japończycy rozwiązali problem miejsca natury w swoim życiu? W swoim artykule pragnę odpowiedzieć na te pytania pokazując japońskie miasta nie tylko od ich błyszczącej w szkle strony, ale również zanurzyć się w ich uliczki gdzie niespodziewanie znaleźć można ukryte małe ogrody zdobiące miasto, gdyż Tokyo posiada ich znacznie więcej niż tylko Ogród Cesarski.
Ponad to, w miastach takich jak Kioto i Nara znaleźć można miejsca wypełnione tradycją będącą w idealnej harmonii z naturą np. dzielnica Gejsz. W efekcie współczesne miasta japońskie współżyją z naturą tak cenioną przez Japończyków, która jednocześnie wyznacza strefy sacrum powiązane z Shintozimem, o czym mogłam przekonać się osobiście odwiedzając Japonię w 2016 roku. Niniejszy artykuł jest owocem tej wyprawy i jednocześnie jej zapisem.

Published
2020-05-19
How to Cite
WOJTALA, Malwina. Przestrzeń zielona w japońskich miastach na przykładzie Tokio, Kioto i Nara. Młoda Humanistyka, [S.l.], v. 16, n. 1, may 2020. ISSN 2353-6950. Available at: <https://humanistyka.com/index.php/MH/article/view/266>. Date accessed: 18 may 2022.