Informacje dla autorów
Szanowni Państwo, Drodzy Autorzy.
Od początku powstania czasopisma celowaliśmy w wysoki poziom tekstów, a także dostęp w formie Open Access. Uważamy, że nauka powinna być wolna, a dostęp do informacji, zwłaszcza naukowych, jak najbardziej powszechny. Tym kwestiom pozostaniemy wierni. Warto przytoczyć w tym miejscu tylko po jednym wydarzeniu w każdym roku, które zapisało się w historii “Młodej Humanistyki”. W pierwszym roku funkcjonowania czasopismo uzyskało numer ISSN, służący do jednoznacznej identyfikacji tytułu na całym świecie. W drugim roku, celem zespołu było umiędzynarodowienie radu programowej. Również to, dzięki zabiegom członków redakcji, okazało się sukcesem, a w radzie naszego pisma zasiadają znamienitości z całego świata – w tym także z Australii. Trzeci rok funkcjonowania upłyną natomiast na ewaluacji przez organy ministerialne które zaowocowało tym iż nasze czasopismo znajduje się w wykazie czasopism punktowanych (lista B, poz 1001) – 3 pkt.
Jako redakcja nie dzialamy społecznie, nie ustajemy jednak w poszukiwaniu funduszy, mając jednak na uwadze, że w publikacjach naukowych bardzo ważna jest niezależność. Niezależność którą jako redakcja bardzo sobie cenimy. Publikacja na łamach “Młodej Humanistyki” podlega opłacie – 80zł brutto (rachunek/faktura VAT dla autora) - na tą sume składają się koszty recenzji, składu, korekty oraz hostingu storny i artykułów w formie Open Access . Pozawala pokryć bieżące koszty związane z wydaniem kolejnych numerów.
W imieniu redakcji,
Krystian Miąsik
wydawca
Dane do wpłat:
Krystian Miąsik
mBank 52 1140 2004 0000 3202 7618 9660
W tytule przelewu proszę podać dane do faktury
Wymagania techniczne:
Wymagania techniczne są następujące: format A4; edytor Word; czcionka Times New Roman 12; odstępy między wierszami 1,5; marginesy 25 mm ze wszystkich stron; wyrównanie do lewego i prawego marginesu (wyjustowanie); paginacja w prawym dolnym rogu; numeracja stron ciągła; tytuł całości pogrubionymi literami i wyśrodkowany; pozostałe tytuły wyrównane do lewej, wyróżnione pogrubieniem i poprzedzającym je, dodatkowym odstępem. Akapity należy rozpoczynać od wcięcia. Tabele, wykresy itp. (preferowane czarno-białe, w dobrej rozdzielczości) należy umieścić w tekście. Obowiązuje harwardzki styl odwołań do literatury, przypisy (nie odwołania do literatury) należy umieszczać jako przypisy dolne.
Na oznaczenie terminów obcojęzycznych (np. ad hoc, ), a także tytułów książek i artykułów stosujemy kursywę. Tytuły czasopism przywołujemy w cudzysłowie. W tekście stosujemy określenie proc, natomiast w tabelach %.
Tekst właściwy powinien być poprzedzony abstraktem (minimum pół strony A4) oraz 5 słowami kluczowymi w języku polskim i angielskim umieszczonymi pod abstraktem a przed tekstem właściwym.
Artykuł, w formie dostarczonej do redakcji, nie może być wcześniej publikowany w innym czasopiśmie. Na łamach Młodej Humanistyki zamieszczane są artykuły wyłącznie w języku polskim bądź angielskim. Autor(autorzy) przesyłając tekst oświadcza, że jest jego wyłącznym autorem, a za publikację artykułu nie otrzymuje(ją) honorarium.
Dane autora (imię i nazwisko, stopień lub tytuł naukowy afiliacja, telefon, adres elektroniczny) powinny być załączone na początku tekstu właściwego. Na końcu każdego tekstu należy przesłać krótką (max. 150 słów na autora) notkę biograficzną twórcy/ów tekstu.
Procedura wydawnicza:
- 1. Każdy otrzymany tekst zostanie poddany wstępnej ocenie Kolegium Redakcyjnego pod względem zgodności z tematyką czasopisma. Kolegium może poprosić autora o uzupełnienie treści artykułu lub przesłać artykuł do anionimowej recenzji.
- 2. Procedura recenzyjna w czasopiśmie Młoda Humanistyka jest zgodna ze standardami double-blind review.
- 3. Po otrzymaniu recenzji redakcja przesyła niniejsze z prośbą o uzupełnienie wskazanych przez recenzentów miejsc wraz z prośbą o poprawę i odesłanie tekstu. W przypadku dwóch negatywnych recenzji tekst nie zostaje przyjęty do publikacji, w przypadku recenzji wykluczających redakcja powołuje trzeciego recenzenta.
- 4. Po otrzymaniu wersji po recenzjach tekst zostaje zadiustowany oraz przesłany autorowi do publikacji.
- 5. Akceptacja tekstu przez autora oznacza również wskazanie autorstwa pracy oraz akceptację działań redakcji.
- 6. Po akceptacji autorskiej tekst zostaje przedłożony Redaktorowi Naczelnemu oraz Wydawcy do akceptacji wydawniczej.
- 7. Po akceptacji wydawniczej tekst zostaje opublikowany na stronie www.humanistyka.com oraz jest tożsamy z publikacją.
Preferowany sposób umieszczania pozycji w spisie literatury:
Kowalski J. (1999). Elementarne pojęcia socjologii. Warszawa: PWN.
Kowalski J., Iksiński P. (1999). Pojęcia w socjologii. “Studia nad Humanistyką” 2: 11-18.
Kowalski J., Iksiński P. (1999). Społeczne aspekty internetu. W: W. Zygzakowski (red.).Internet Studium Przypadku. Wrocław: NEXUS, s. 75-100.
Ważne! Odwołanie do literatury w tekście powinno wyglądać – (Kowalski 1999: 31).